Petycje
Zasady przyjmowania i rozpatrywania petycji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowej Soli
Prawo do składania petycji ma podstawę prawną w art. 63 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Natomiast tryb składania i rozpatrywania petycji określa Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach. W zakresie nieuregulowanym w ustawie o petycjach stosuje się odpowiednio przepisy Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
O tym czy pismo jest petycją, decyduje treść żądania, a nie jego forma zewnętrzna. Petycję składa się w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Przedmiot petycji:
Przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególności zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji.
Petycja może być złożona w interesie:
- Publicznym;
- Podmiotu wnoszącego petycję;
- Podmiotu trzeciego, za jego zgodą.
Petycja powinna zawierać:
- Oznaczenie podmiotu wnoszącego petycję, jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać oznaczenie każdego z podmiotów oraz osobę reprezentującą podmiot wnoszący petycję.
- Wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję oraz adresu do korespondencji; jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać miejsce zamieszkania lub siedzibę każdego z tych podmiotów;
3. Oznaczenie adresata petycji.
4. Wskazanie przedmiotu petycji.
Petycja składana w formie pisemnej powinna być podpisana przez podmiot wnoszący petycję, a jeżeli podmiotem wnoszącym petycję nie jest osoba fizyczna lub gdy petycję wnosi grupa podmiotów - przez osobę reprezentującą podmiot wnoszący petycję.
Petycja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej może być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz powinna zawierać adres poczty elektronicznej podmiotu wnoszącego petycję.
Petycja składana w interesie podmiotu trzeciego, na którą ten podmiot wyraził zgodę zawiera także imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania lub siedzibę, adres do korespondencji lub adres poczty elektronicznej podmiotu trzeciego, w którego imieniu składana jest petycja. Zgoda musi zostać dołączona do petycji.
Tryb rozpoznawania petycji:
- Bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 3 miesięcy od daty złożenia.
- Petycję złożoną anonimowo pozostawia się bez rozpatrzenia.
- Jeśli Dyrektor PUP jest niewłaściwy do rozpatrywania petycji, przesyła ją niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia jej złożenia, do podmiotu właściwego do rozpatrzenia petycji, zawiadamiając o tym równocześnie podmiot wnoszący petycję;
- w przypadku, gdy adresat petycji jest niewłaściwy, termin na rozpatrzenie petycji liczy się od dnia otrzymania petycji przez podmiot właściwy.
- Na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli zamieszcza się informację zawierającą odwzorowanie cyfrowe (skan) petycji, datę jej złożenia oraz w przypadku wyrażenia zgody, imię i nazwisko albo nazwę podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu, w interesie którego petycja jest składana. Informacja jest niezwłocznie aktualizowana o dane dotyczące przebiegu postępowania oraz sposobu załatwienia petycji;
- jeżeli w ciągu miesiąca od otrzymania petycji, składane są dalsze petycje dotyczące tej samej sprawy, organ rozpatrujący może zarządzić łączne rozpatrywanie petycji - w tym przypadku ogłasza się na stronie internetowej okres oczekiwania na dalsze petycje nie dłuższy niż 2 miesiące, licząc od dnia ogłoszenia.
- Podmiot rozpatrujący petycję wielokrotną, gdy stwierdzi braki formalne, w terminie 14 dni od dnia złożenia petycji wzywa się autora do uzupełnienia lub wyjaśnienia treści petycji.
- Dyrektor PUP zawiadamia podmiot wnoszący petycję o sposobie jej załatwienia w formie pisemnej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
- Podmiot rozpatrujący może pozostawić bez rozpatrzenia petycję, która została złożona w sprawie będącej przedmiotem petycji już rozpatrzonej przez ten podmiot, jeżeli w petycji nie powołano się na nowe fakty lub dowody. W tej sytuacji podmiot rozpatrujący petycję informuje podmiot wnoszący o pozostawieniu petycji bez rozpatrzenia i poprzednim sposobie jej załatwienia.
- Sposób załatwienia petycji nie może być przedmiotem skargi.
Forma złożenia petycji
Petycję można złożyć:
- W formie pisemnej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowej Soli w godzinach 8:00-14:00 lub przesłać na adres: Powiatowy Urząd Pracy ul. Staszica 1c 67-100 Nowa Sól;
- Za pomocą środków komunikacji elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP.
Podstawa prawna:
- Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.,
- Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach,
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r.- Kodeks postępowania administracyjnego.
Zbiorcza informacja o petycjach |
|
Liczba złożonych petycji do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli w 2015 roku |
0 |
Liczba złożonych petycji do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli w 2016 roku |
0 |
Liczba złożonych petycji do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli w 2017 roku |
0 |
Liczba złożonych petycji do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli w 2018 roku |
0 |
Liczba złożonych petycji do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli w 2019 roku |
0 |
Liczba złożonych petycji do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli w 2020 roku |
0 |
Liczba złożonych petycji do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli w 2021 roku |
0 |
Liczba złożonych petycji do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli w 2022 roku |
0 |
Liczba złożonych petycji do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli w 2023 roku |
0 |
Liczba złożonych petycji do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli w 2024 roku |
0 |